چهارشنبه 29 شهریور‌ماه سال 1385

 


اشاره :

مدتی است که دستیارهای دیجیتالی یا همان PDAها در میان کاربران ایرانی رواج پیداکرده است. این دستگاه‌های بسیار ارزشمند که می‌توانند بسیاری از نیاز‌های روزمره کاربران کامپیوترهای شخصی را بر‌آورده کنند، به دلیل حجم کم و کار‌ایی بالای خود، کم‌کم در بین کاربران غیرحرفه‌ای هم جا بازمی‌کنند. مهم نیست که شما در زمره چه دسته‌ای از کاربران قرارمی‌گیرید و میزان تحصیلات شما در چه سطحی است. زیرا دانشجو، کارمند، روزنامه‌نگار، پزشک، راننده و ... می‌توانند به سادگی از یکی از PDA‌های موجود در بازار بهره ببرند. به‌ویژه این‌که با قرارگرفتن امکان پشتیبانی از قابلیت‌های تلفن همراه در بسیاری از مدل‌های جدید PDA‌ها، کاربرد آن‌ها و میزان محبوبیتشان در بین کاربران غیرحرفه‌ای هم چندین برابر شده است.‌ با این حال نکته‌ شایان توجه این است که هنگامی که برای اولین بار یک ‌PDA تهیه می‌کنید، باید درباره میزان کار‌ایی و نحوه استفاده‌ای که از آن دارید اطمینان حاصل کنید. یک ‌‌‌PDA‌ دقیقا مانند یک رایانه شخصی خام است که در حالت پیش‌فرض یا کارخانه‌ای، تنها تعداد محدودی نرم‌افزار کاربردی دارد که شرکت سازنده برای استفاده اولیه روی آن قرار داده است. بسته به نوع سیستم عاملی که روی ‌‌PDA شما نصب شده است، نرم‌افزارها و برنامه‌های جانبی بسیاری برای استفاده بهینه از آن ارائه شده است. کافی است کمتر از یک ساعت وقت بگذارید و برنامه‌هایی را که کامپیوتر جیبی‌ شما را کار‌امدتر و لذت‌بخش‌تر می‌کنند، روی آن نصب کنید. خوشبختانه تنوع برنامه‌های ویژه ‌PDA دست کمی از برنامه‌های مخصوص کامپیوترهای شخصی ندارد و تقریبا در هر زمینه‌ای که در کامپیوترهای شخصی برنامه‌ای ارائه شده است، می‌توان مشابه همان برنامه را برای کامپیوترهای جیبی نیز پیدا کرد. اگرچه به دلیل محدودیت‌های خاص PDAها که به میزان حافظه و قدرت عملکرد آن برمی‌گردد، نمی‌توان انتظار داشت که دقیقا همان کاری را برای شما انجام دهد که می‌توانید با کامپیوتر رومیزی خود انجام دهید. اما امکانات و تنوع کاربرد برنامه‌های کاربردی این تجهیزات همراه کوچک می‌تواند در بسیاری از مواقع جوابگوی نیازهای شما باشد. ضمن تشکر از سردبیر محترم که این موضوع را پیشنهاد نمود و با جدیت آن‌را پیگیری کرد، به خاطر داشته باشید که این رایانه‌ها بهترین کارایی خود را هنگامی ارائه می‌کنند که یک کامپیوتر بزرگ در دسترس نیست. در چنین مواقعی کامپیوتر جیبی شما اصلا کوچک نیست.


 Lyrics Magic 2.1 Ÿ
برنامه ‌Lyrics Magic یک پخش‌کننده است که از فرمت‌های مختلف موسیقی از جمله ‌‌Wav،Midi ،Ogg ،Mpa  Mp2 ،‌Rmp و نیز فهرست‌های پخش تراک‌ها (‌pls،(‌m3u پشتیبانی می‌کند.
مهم‌ترین قابلیت این پخش‌کننده قدرتمند در نمایش متن آهنگ‌های در حال پخش است. کافی است متن موردنظرتان را با همان نام آهنگ در پوشه‌ای که موسیقی‌ها را ذخیره کرده‌اید با فرمت مخصوص متن آهنگ‌ها یا‌‌‌ Lrc.
‌ذخیره کنید تا در هنگام پخش موسیقی، متن آن نیز به نمایش درآید. از جمله دیگر قابلیت‌های این برنامه پخش موسیقی موارد زیر است:‌
- امکان جستجوی خودکار متن آهنگ از روی اینترنت
- امکان تغییر پوسته یا skin
- اکولایزر‌های ده باندی
- افزودن جلوه‌های صدای فراگیر و باس پرقدرت
- امکان افزودن زمان خاموش‌شدن برنامه و خود کامپیوتر
- نوزده پیش‌فرض متنوع برای نحوه پخش موسیقی
- امکان کاهش نویز به صورت دستی و خودکار
- این برنامه تنها نوزده‌دلار قیمت دارد.‌(نشانی
http://www.263.net)

Pocket Player 2.17Ÿ 
یکی از بهترین پخش‌کننده‌های موسیقی برای کامپیوترهای جیبی، نرم‌افزار ‌‌Pocket Player است.
ظاهر این برنامه شباهت بسیار زیادی به پخش کننده استاندارد ویندوز یعنی ‌‌Media Player دارد. البته این امکان را فراهم می‌آورد که از بین پوسته‌های رایگان فراوانی که برای آن ارائه شده است، پوسته‌های جدیدی را به آن اضافه کنید. امکانات این برنامه به اختصار عبارتند از:‌
- امکان پشتیبانی کامل از تمامی فرمت‌های‌ MP3،‌WMA ،Ogg ،‌‌Flac و ‌WAV 
- اکولایزرهای ده باندی با قابلیت سفارشی کردن
- امکان تعریف آلبوم‌های سفارشی با قابلیت پخش انتخابی
- امکان نمایش اطلاعات فایل‌های Track 
- امکان پشتیبانی از پوسته‌ها با فرمت ‌WSZ و تغییر رنگ ‌تمامی پوسته‌ها
- امکان پخش همزمان برای فرمت‌های جریانی اینترنتی مثل Real 
- امکان قفل کردن دکمه‌ها برای جلوگیری از تغییر تنظیمات
- امکان تعریف زمان خاموش شدن و Standby 
- خاموش کردن خودکار صفحه نمایشگر بدون نرم‌افزار جانبی
این برنامه بیست‌دلار قیمت دارد و روی تمامی PDAها قابل نصب است.‌ (نشانی
http://www.conduits.com)

ScreenOff v2 (FULL Version) 2.00d
فرض کنید ‌PDA خود را تنها برای گوش‌دادن به تعداد زیادی از تراک‌های موسیقی روشن‌ گذاشته‌اید. در چنین مواقعی مطمئنا نمایشگر آن را که مصرف زیادی هم دارد روشن نخواهید گذاشت. خصوصا اگر بدانید که ظرفیت باتری دستگاهتان هم رو به اتمام است.
برنامه ‌ScreenOff همانطور که از نام آن پیداست، به کاربر امکان می‌دهد در مواقعی که نیازی به روشن بودن صفحه نمایش نیست، در مصرف باتری صرفه‌جویی کند.
یکی از اصلی‌ترین مصارف این برنامه در هنگام کار با برنامه‌های چندرسانه‌ای پخش موسیقی است. کافی است نرم‌افزار پخش موسیقی را فعال نمایید و سپس با ‌‌ScreenOff صفحه نمایش را خاموش کنید.
این برنامه تمامی نرم‌افزارهای فعال را در حال اجرا باقی می‌گذارد و تنها صفحه نمایش را خاموش می‌کند. اصولا صفحه نمایش رایانه‌های جیبی یکی از اصلی‌ترین منابع مصرف باتری است. برای روشن کردن صفحه نمایش هم کافی است دوبار متوالی دکمه ‌‌Power دستگاه را فشار دهید.
این برنامه تنها دودلار قیمت دارد ‌(نشانی
)

Pocket Piano 1.03 Ÿ
همان‌طور که از نام این برنامه پیداست، دقیقا همانند یک پیانوی کوچک الکترونیکی عمل می‌کند. امکانات صوتی این برنامه فوق‌العاده است. ‌‌Pocket Piano می‌تواند از سه نوع اکتاو مختلف و 36 کلید نت پشتیبانی کند. برخی از امکانات جالب این برنامه عبارتند از:
- کیفیت بالای پخش نت‌های پیانو دقیقا شبیه به پیانوی واقعی
- پشتیبانی از امکانات مترونوم با قابلیت تنظیم فاصله‌های زمانی متنوع
- امکان کاهش نویز به صورت خودکار
این برنامه کم حجم و سرگرم کننده پانزده دلار قیمت دارد.(نشانی)

 

 

 

 

 

Phonature Music Visualizer 1.0.3Ÿ
این برنامه اولین برنامه رقص نور (‌visualizer) طراحی‌شده برای PDA است و با الگوریتم محاسباتی خاص خود می‌تواند به صورت زنده و با سرعتی برابر پخش موسیقی، الگو‌های زیبای گرافیکی به نمایش در‌آورد.
کاربران می‌توانند از بین چهار الگوی پخش ‌Diamond ،Kaleidoscope ،‌Sound Texture و تغییر خودکاراین سه الگو، یکی را برای پخش انتخاب کنند.
این برنامه کاملا رایگان است و امکان کار با نرم‌افزار ‌‌MediaPlayer خاص‌ کامپیوتر جیبی و نیز اغلب پخش‌کننده‌های مخصوص رایانه‌های جیبی را دارد.‌ (نشانی
http://www.phonature.com)

‌ HandoVideo Converter Pro 2.5Ÿ 
از پرطرفدارترین برنامه‌های مخصوص تجهیزات همراه، نرم‌افزارهای مبدل فایل‌های موسیقی و ویدیویی هستند.‌HandoVideo Converter یک برنامه کمکی مخصوص تبدیل انواع مختلف فایل‌های ویدیویی به فرمت خاص ‌‌Microsoft Media Video است که بتواند روی کامپیوترهای جیبی نمایش داده شود.
این برنامه با رابط بصری زیبایی که دارد، به کاربر امکان می‌دهد فایل‌های ویدیویی را از هر جای کامپیوتر شخصی‌ خود باز کند و با تنظیم گزینه‌های متنوع، به فرمت‌های مختلف تبدیل‌نماید. عمل تبدیل در کامپیوتر رومیزی شما انجام می‌شود و پس از تبدیل می‌توانید آن‌ها را به حافظه کامپیوتر جیبی‌ خود منتقل کنید.
به عنوان مثال می‌توانید حجم یک فیلم دو ساعته (با افت کیفیتی نامحسوس) را به کمتر از 256 مگابایت کاهش دهید. امکانات متنوع نسخه حرفه‌ای این برنامه عبارتند از:
- امکان تبدیل فرمت‌های مختلف DVD 
- تبدیل فایل‌ها در طول تنها یک مرحله و تنظیم سفارشی میزان سرعت نمایش
- امکان افزودن اطلاعات حق مولف و کپی‌رایت
- این برنامه خاص رایانه‌های شخصی است و قیمت آن نوزده‌دلار است. (نشانی)

Voice Recorder 1.2Ÿ 
احتمالا بارها با موقعیت‌هایی مواجه شده‌اید که امکان نوشتن متن یک سخنرانی یا کلاس آموزشی را نداشته‌اید. در این‌گونه مواقع دستگاه‌های ضبط و پخش صدا می‌توانند کاربرد بسیار خوبی داشته باشند. دیگر لازم نیست برای این‌کار از ضبط‌های خبرنگاری استفاده کنید.
‌Voice Recorder نرم‌افزار بسیار جالبی است که به شما امکان می‌دهد صداهای محیط را با کیفیتی بسیار بالا و تنها با فشردنیک کلید ضبط کنید.
فناوری ‌Digital 2X Amplifier در این برنامه به شما امکان می‌دهد صدای ضبط شده را با کیفیتی دو برابر منبع صدا ضبط و ذخیره کنید. خوشبختانه فرمت صدای ضبط شده نیز ‌WAV است که در بین فرمت‌های باکیفیت صدا پایین‌ترین حجم را دارد.
 (نشانی http://www.simbsoft.com
)

 

 

 


Pocket Artist 3.2Ÿ 
این برنامه‌ ‌یکی از بهترین برنامه‌های گرافیکی ارائه شده برای PDA است که می‌تواند بسیاری از نیاز‌های گرافیکی روزمره شما را برطرف سازد. با این برنامه می‌توانید عکس‌هایتان را ترمیم و ویرایش کنید، به آن‌ها متن‌های مختلف و جلوه‌های ویژه تصویری اعمال کنید، تصاویر مخصوص وب ایجاد کنید و بسیاری کارهای گرافیکی دیگر را نیز انجام دهید.
فرمت‌هایی که این نرم‌افزار از آن‌ها پشتیبانی می‌کند عبارتند از: PSD ،‌JPEG ،‌‌BMP و‌ GIF.
‌ از دیگر قابلیت‌های مهم این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- امکان کار با تصاویر گرافیکی دارای عمق رنگ 24 بیت
- امکانات رنگ‌آمیزی مثل قلم‌مو و سطل رنگ‌ و گرادینت‌
- امکان پشتیبانی از لایه‌های فرمت فتوشاپ
- ارائه تنظیمات دقیق Hue/Saturation و ‌Levelها‌
- پشتیبانی از قابلیت شفافیت و هفده جلوه آمیختگی مختلف
این برنامه تنها روی سیستم‌ عامل‌های ویندوزی (HPC 2000 ،‌‌Pocket PC 2000،Pocket PC 2002 ،Windows Mobile 2003 Second Edition  (‌Windows Mobile 5 ‌و دیگر دستگاه‌های دارای ‌‌Windows CE عمل می‌کند و 49 دلار قیمت دارد. (نشانی)

Pocket Painter 2.11Ÿ 
‌Pocket Painter یکی از برنامه‌های کار‌آمد و باکیفیت پردازش تصویر برای کامپیوترهای جیبی است. با برنامه ‌Pocket Painter شرکت ‌Aidem، می‌توانید عکس‌ها و تصاویر خود را پردازش نمایید و انواع فیلترها و جلوه‌های ویژه تصویری را بر آن‌ها اعمال کنید. قابلیت‌های این برنامه به اختصار عبارتند از:‌
- پشتیبانی از سه فرمت JPEG ،‌BMP و‌GIF 
- پشتیبانی از رنگ‌های واقعی 24 بیتی
- ارائه شانزده ابزار رنگ‌آمیزی به همراه شش قلم مختلف با شانزده اندازه
- پشتیبانی از قلم‌های نوری با قابلیت تنظیم فشار
- امکان ارسال تصاویر از طریق ایمیل و اشعه مادون قرمز
این برنامه برای سیستم‌ عامل‌های ویندوزی طراحی شده و 25 دلار قیمت دارد. (نشانی http://www.aidem.com.tw
)

Pocket SlideShow1.53Ÿ 
این برنامه‌ یکی از بهترین برنامه‌های نمایش تصاویر روی کامپیوترهای جیبی است که علاوه بر امکانات فوق‌العاده نمایش تصاویر گرافیکی، امکان نمایش فایل‌های پاورپوینت را نیز دارد. این برنامه امکانات قدرتمندی را برای جستجو، ترتیب‌بندی و نمایش پی‌درپی تصاویر گرافیکی ارائه می‌دهد.‌
‌SlideShow روش جالبی را برای نمایش فایل‌های حجیم‌ پاورپوینت به کار می‌برد. به همراه این برنامه یک فیلتر تبدیل فایل هم نصب می‌شود که دقیقا هماهنگ با ‌ActiveSync کار می‌کند و می‌تواند فایل‌های پاورپوینت‌  را برای نمایش روی‌ کامپیوتر جیبی‌ آماده کند و به میزان قابل توجهی از حجم فایل بکاهد.
تبدیل فایل بسیار سریع و ساده انجام می‌شود. کافی است فایل مورد نظر را به وسیله ‌Active Sync از محیط دسکتاپ کامپیوترتان به داخل حافظه‌ کامپیوتر جیبی بکشید و آن را رها کنید در این هنگام برنامه مبدل بازمی‌شود و فایل فشرده شده را در داخل حافظه ذخیره می‌کند. این برنامه حداقل به سیصد کیلوبایت فضای خالی احتیاج دارد و قیمت آن  نوزده دلار است.‌ (نشانی)

Pocket MobilePhoto 1.0.5Ÿ 
این برنامه‌‌ یک نرم‌افزار مخصوص نمایش تصاویر است که به کاربر کمک می‌کند به سادگی تصاویر و عکس‌های موجود در حافظه ‌PDA خود را همانند یک کامپیوتر رومیزی مدیریت نماید. قابلیت‌های جالب این برنامه عبارتند از:
- امکان تعریف آلبوم‌‌های پیش‌ساخته و ساخت آلبوم‌های سفارشی
- پشتیبانی از فرمت‌های JPEG ،‌BMP،‌‌PNG و ‌GIF  
- امکان ایجاد همزمانی با پوشه‌های موجود در دسکتاپ کامپیوتر دیگر
- امکان مشاهده تصاویر در حالت‌های متنوع
- امکان تعریف نمایش پی‌درپی تصاویر
- امکان دسترسی به کتابخانه تصاویر رایگان
این برنامه روی تمامی PDAها که نمایشگر رنگی دارند، قابل نصب است و ده‌دلار قیمت دارد. (نشانی
http://www.mobi-systems.com )

‌‌Pocket Album 1.12Ÿ 
این برنامه امکان می‌دهد آلبوم‌های عکس موجود در حافظه کامپیوتر جیبی خود را مدیریت کنید و به صورت زنده اندازه تمامی تصویر را تغییر دهید و بچرخانید.
همچنین می‌توانید اسلاید‌های پاورپوینت‌ را به آن وارد کنید، یادداشت‌های نوشتاری و صوتی روی عکس‌ها بگذارید، و مجموعه عکس‌های خود را به سرعت مدیریت و دسته‌بندی کنید. قابلیت جالب ‌‌Smart Album یا آلبوم‌های هوشمند در این برنامه می‌تواند بدون تعریف مشخصات آلبوم، تمامی عکس‌های موجود در حافظه را بیابد و آن‌ها را به سرعت دسته بندی کند.
قابلیت ‌‌‌Full Frame در این برنامه می‌تواند کامپیوتر جیبی شما را به یک بانک عکس دیجیتالی تبدیل کند. همچنین فناوری ‌‌PhotoSync در این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تمامی آلبوم‌های روی حافظه ‌PDA را با پوشه‌های مشابه در کامپیوتر رومیزیتان هماهنگ کنید.‌
این برنامه کوچک و جمع‌‌و‌جور بیست‌دلار قیمت دارد و با تمامی سیستم‌ عامل‌های ‌Pocket Pc هماهنگ است. (نشانی)

 

Pocket Image Pro (SH3) 2.0Ÿ
این برنامه‌‌ یک نرم‌افزار کاملا حرفه‌ای برای مدیریت عکس‌ها و تصاویر است و اساسا برای دستگاه‌های ‌Compaq iPaq H63XX طراحی شده است. اما می‌توان از آن، روی سایر تجهیزات جیبی همانند
‌‌‌Casio E-511- یا‌ HP Jordana 45X ‌نیز استفاده کرد.
با این برنامه می‌توانید به راحتی بین تصاویر موجود در حافظه به جستجو بپردازید، عکس‌های موردنظر را انتخاب کنید و هرگونه یادداشت و علامت موردنیاز را روی آن بگذارید.
قابلیت نمایش پی‌درپی تصاویر در این برنامه به شما امکان می‌دهد زمان تعویض و رنگ پشت‌‌زمینه تصاویر را به‌صورت سفارشی تنظیم کنید و در حین دیدن تصاویر از موسیقی پشت‌زمینه آن‌ها لذت ببرید و یا عکس‌های کالا‌های خود را با روش بهتری برای بازاریابی عرضه کنید.‌
نسخه حرفه‌ای این برنامه شامل نرم‌افزارهای جانبی ‌‌Pocket Image Utils می‌شود که یک نرم‌افزار دسکتاپی است. با این برنامه می‌توانید بیش از پنجاه فرمت مختلف تصویری را تبدیل نمایید و آن‌ها را برای نمایش روی کامپیوتر جیبی خود آماده کنید.
این برنامه در حقیقت نسخه کوچک شده‌ای از برنامه‌ای به همین نام است که در حال حاضر گرافیست‌های حرفه‌ای برای ویرایش و تبدیل انواع تصاویر در کامپیوترهای رومیزی خود از آن استفاده می‌کنند.‌
این برنامه روی تمامی کامپیوترها قابل نصب است و چهل‌دلار قیمت دارد. (نشانی
www.cdsoftwaresolutions.com)

iNote 1.10Ÿ 
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در طول روز جمله‌ای را بخوانید که دوست داشته باشید تا شب دقیقا جلوی چشمتان قرار بگیرد. ‌‌iNote یک برنامه کوچک و جمع‌و‌جور برای به خاطر ماندن یادداشت‌های روزانه است. با استفاده از این برنامه می‌توانید به سادگی هر متن یا طرحی را که می‌خواهید، روی صفحه نمایشگر اضافه کنید. شرکت سازنده این برنامه ادعا می‌کند نوشتن با این نرم‌افزار روی صفحه دسکتاپ کامپیوتر جیبی، دقیقا به سادگی نوشتن روی کاغذ و قراردادن آن روی صفحه نمایشگر است. نسخه اول این برنامه دارای قابلیت‌های زیر است:‌
- پشتیبانی از هر دو حالت نوشتاری ماشینی و دست‌نویس
- امکان تغییر جهت خودکار متن، بنا بر جهت قرار گیری صفحه نمایشگر
- مکان ذخیره کردن و بازخوانی متون از حافظه
این برنامه کوچک و کار‌آمد با قیمت نه چندان اقتصادی سی‌دلار روی تمامی کامپیوترهای جیبی قابل نصب است.‌ (نشانی
www.ocean-soft.com)

myBirthdays 1.3.2Ÿ 
این برنامه به شما امکان می‌دهد تاریخ تولد تمامی اعضای فامیل و دوستان و آشنایان خود را به خاطر بیاورید و می‌تواند با نمایش دادن تمامی مناسبت‌های آینده در یک پیش نمایش کاملا واضح، تاریخ مناسبت بعدی را به شما گوشزد کند. همچنین این امکان را می‌دهد که مناسبت‌های متعدد را در هر روزی که مایلید وارد کنید و از این لحاظ هیچ محدودیتی ندارد. هشدارهای این برنامه تنها به مناسبت‌های خاص محدود نمی‌شود و می‌توانید حتی برای تلفن زدن به یک شخص یا یادآوری یک قرار کاری هم به آن برنامه بدهید. این برنامه به طور پیش فرض چهار رنگ مختلف را برای قرارهای ملاقات به شما پیشنهاد‌می‌دهد. اما امکان تعریف رنگ‌های نامحدود نیز برای آن وجود دارد. قیمت آن نیز تنها هفت ‌دلار است و روی تمامی کامپیوترهای جیبی نصب می‌شود.‌ (نشانی
www.pocketworks.info)

phoneAlarm 1.03.30Ÿ 
یک برنامه مدیریت مرکزی زمان که به کمک آن می‌توانید بدون نگرانی از فراموش کردن قرارهای ملاقات، و یا از دست دادن تماس‌های رسیده، ایمیل‌ها، پیغام‌های صوتی و یا پیغام‌های متنی، به کارهای روزانه خود مشغول شوید. همچنین با این نرم‌افزار می‌توانید تا هفت پروفایل ازپیش‌تعریف‌شده را برای وضعیت‌های کاربردی متفاوت تعریف کنید. امکانات اصلی این برنامه عبارتند از:‌
- امکان تعریف صداهای مختلف برای پیغام‌های صوتی - تصویری و ایمیل‌ها
- امکان تعریف زنگ‌های تکرار شونده با قابلیت تنظیم فواصل زمانی
- امکان تعریف زنگ برای وضعیت سیگنال و باتری ضعیف
- امکان تغییر پوسته‌های رابط کاربری
- امکان محاسبه هزینه مکالمات تلفنی و هزینه خرید روزانه
- امکان تعریف شماره‌های تعریف شده به‌وسیله فرمان‌های صوتی
این برنامه زیبا و کاربردی بیست دلار قیمت دارد و روی سیستم عامل ویندوز‌ کامپیوتر جیبی‌ قابل نصب است. (نشانی)

‌‌PDAGraphiX 1.1Ÿ 
اگر شما هم از جمله مدیرانی باشید که هر روز با آمار و ارقام گوناگونی سر و کار دارید، به طور قطع به یک برنامه شبیه ساز اکسل احتیاج پیدا خواهید کرد. ‌‌PDAGraphiX دقیقا امکانات‌اکسل را در اختیار شما قرار می‌دهد. این برنامه قدرتمند و انعطاف‌پذیر با ابزارهای گرافیکی پویای خود می‌تواند به بهترین شکل ممکن تمامی جزئیات داده‌های مختلف را روی انواع نمودارهای زیبای گرافیکی نمایش دهد. برخی از امکانات این برنامه عبارتند از:
- بالاترین سرعت در بین نرم‌افزارهای شبیه‌ساز ‌اکسل در محیط کامپیوتر جیبی ‌
- امکان استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن در مورد تمامی داده‌ها حتی نام ستون‌ها و سطرها
- امکان ارائه نمودار آماری مدل کیک با تنوع رنگ بی‌نهایت
- امکان نمایش Toltip‌ها روی تمامی دکمه‌ها و گزینه‌ها
- هماهنگی کامل با اکسل مایکروسافت
گرافیک‌های سه‌بعدی با قابلیت‌ رندر بسیار سریع
قیمت این برنامه ده دلار (به مدت محدود از تاریخ انتشار مقاله) است و روی تمام کامپیوترهای جیبی نصب می‌شود.‌ (نشانی
http://www.pdaadvanced.com)

‌Pocket Notes Ÿ
این برنامه به‌طور ویژه برای کامپیوترهای جیبی دارای سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت طراحی شده است و به کاربران امکان می‌دهد یادداشت‌های روزانه خود را بر اساس گروه، موضوع و یا تاریخ ایجاد رده‌بندی کنند. این برنامه به طور کامل با برنامه ‌Outlook، ‌مایکروسافت هماهنگ است و کاربران می‌توانند با جابه‌جا کردن فایل‌ها و یادداشت‌های موجود در این برنامه با برنامه ‌Outlook بدون تغییر فرمت فایل‌ها، تمامی رنگ‌ها و گروه‌بندی‌ها را بدون تغییر منتقل کنند. امکانات اصلی این برنامه عبارتند از:
- امکان نمایش آیکون‌ها با وضعیت‌های متفاوت همچون گروهی و نمودار درختی
- امکان تخصیص یادداشت‌های قبلی به یک گروه و رده‌بندی خاص
- امکان فیلترکردن یادداشت‌ها براساس گروه‌بندی‌های تعریف شده
- امکان رنگ‌بندی تمامی یادداشت‌ها و طبقه‌بندی بر اساس رنگ‌ها
این برنامه روی تمامی کامپیوترهای جیبی نصب می‌شود و قیمت آن پانزده‌دلار است.(نشانی)

‌‌Mini-Keyboard 1.51Ÿ
مدتی است که مدل‌های پیشرفته‌تر PDA‌ها به طور روزافزون وارد بازار می‌شوند و هر روز انواع جدیدتر و گران‌تری از آن‌ها را در بازار می‌بینیم. اما متاسفانه به دلیل محدودیت‌های فیزیکی این‌گونه تجهیزات همراه، هنوز راه‌حل قابل قبولی برای رفع مشکل صفحه کلید کوچک آن‌ها ارائه نشده است. البته امکان تایپ مستقیم با استفاده از صفحه کلید نوشتاری ‌‌Graffiti وجود دارد. اما این راه برای تایپ یک صفحه کامل متنی واقعا خسته‌کننده است. برای این‌کار می‌توانید از صفحه کلید مجازی ‌‌Mini-Keyboard استفاده کنید. این برنامه صفحه کلیدی بسیار بزرگ‌تر از صفحه کلید‌های معمول کامپیوترهای جیبی را در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید با استفاده از چیدمان استاندارد ‌QWERTY آن به آسانی کار کنید. 

Mega Bounce 1.0Ÿ
 
این بازی‌‌ یک بازی مرحله‌ای که با مراحل پویا و سرگرم‌کنند خود می‌تواند در مواقع بیکاری  شما را سرگرم کند. گرافیک‌های سه‌بعدی با کیفیت، صدای فراگیر و جذاب، و عدم محدودیت سنی برای کاربران مختلف از جمله قابلیت‌های این بازی سرگرم‌کننده است. روش بازی به این صورت است که باید با توپ‌ به آجرهای بالای سر راکت خود بزنید و آجرها را حذف کنید و در عین این‌که مراقب هستید توپ از دست نرود، باید مراقب بمب‌هایی هم باشید که از بالا بر سر شما می‌ریزد.‌
از جمله ویژگی‌های این بازی عبارتند از:
- سه وضعیت نمایش مختلف با آجرها و زمینه‌های متنوع
- بیش از بیست رده گوناگون با سختی فزاینده
- صد مرحله متنوع به همراه سه سطح سختی بازی
این بازی با قیمت بیست‌دلار روی تمامی کامپیوترهای جیبی قابل نصب است.‌(نشانی http://www.gamerty.com )

 Bowling Master 1.20Ÿ 
بازی بولینگ سال‌هاست که به عنوان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های دسکتاپی در تمامی نسخه‌های ویندوز حضوری چشمگیر داشته است. این بازی که نیاز چندانی به پردازش معمول تصاویر سه‌بعدی ندارد، اصولا یکی از اصلی‌ترین بازی‌های کامپیوتر‌های جیبی و گوشی‌های تلفن همراه هم به شمار می‌رود. بازی‌ ‌Bowling Master یک بازی شبیه ساز بولینگ است که می‌تواند با مراحل بسیار متنوع خود ساعت‌ها شما را سرگرم کند. امکانات این بازی عبارتند از:‌
- امکان بازی چند نفره از طریق ارتباط بلوتوث
- کیفیت بسیار بالا در رندرکردن تصاویر سه‌بعدی
- دو سطح سختی متفاوت برای روند بازی
- شبیه‌سازی کاملا واقعی و نزدیک به بازی اصلی‌
البته بازی چند نفره‌ ‌Bowling Master تنها روی دستگاه‌هایی که امکانات سخت‌افزاری بلوتوث و نسخه‌های درایور بلوتوث 1.4 و بالاتر را دارند فعال است. قیمت این بازی پانزده‌دلار است.‌(نشانی
http://www.mobirate.com)

 ‌OmniGSoft-3D Volcano Island 1.0Ÿ  
فرض کنید برای تعطیلات آخر هفته به یک جزیره بسیار زیبا در سواحل باهاما سفر کرده‌اید و در روز اول که در جزیره ساکن شده‌اید متوجه شدید که این جزیره یک آتشفشان فعال دارد که به زودی فوران خواهد کرد! این داستان بازی جذاب ‌Volcano Island است. در طی بازی شما باید از مراحل مشکل پر از مواد مذاب بگذرید و سعی کنید از جزیره خارج شوید.

مراحل بازی به اندازه کافی متنوع است و اصولا رده سنی خاصی را مشخص نکرده است. مراحل تمام نشدنی این بازی امکان خارج شدن از جزیره را به شما نمی‌دهد. اما روند بازی به هیچ وجه تکراری نیست و می‌تواند به خوبی بازیکنان را سرگرم سازد. موسیقی جذاب بازی هم تاثیر بسزایی روی هیجان بازی دارد.  نکته جالب‌تر بازی این است که تمامی این مراحل سرگرم‌کننده تنها در هفتصدکیلوبایت جمع شده‌اند. این بازی روی سیستم‌عامل ‌‌0.5‌Windows Mobile قابل‌نصب است و ده‌دلار قیمت دارد. (نشانی
www.omnigsoft.com)