X
تبلیغات
زولا
سه‌شنبه 5 دی‌ماه سال 1385


اشاره :
کارایی سیستم عامل سیمبیان مانند هر سیستم عامل دیگرى همچون ویندوز موبایل ممکن است پس از چند دقیقه کاهش یابد و از سرعت عملکرد آن کاسته شود. براى رفع این مشکل شما مجبور هستید که گوشى خود را «ریست نرم‌افزارى» کنید. در این مقاله مى‌کوشیم شما را با چگونگى انجام این کار و مسائل مربوط به آن در گوشى‌هاى شرکت نوکیا که به سیستم عامل سیمبیان مجهز هستند، آشنا سازیم.

کارایی سیستم عامل سیمبیان مانند هر سیستم عامل دیگرى همچون ویندوز موبایل ممکن است پس از چند دقیقه کاهش یابد و از سرعت عملکرد آن کاسته شود. به عنوان مثال ممکن است زمان زیادى طول بکشد تا برنامه‌هاى نصب شده در گوشى شما اجرا ‌شوند. خوشبختانه در سیستم عامل ویندوز راه‌کارهایى وجود دارند که مى‌توانند تا حد زیادى از وقوع این مشکل جلوگیرى کنند و براى مدت زمان زیادى سیستم شما را سرحال نگه دارند. اما در سیستم عامل سیمبیان وضعیت فرق مى‌کند و شما مجبور هستید که براى رفع این مشکل گوشى خود را «ریست نرم‌افزارى» کنید. اما واقعاً چه عواملى در کاهش سرعت سیستم عامل سیمبیان تأثیرگذار هستند؟

 

عوامل کاهنده‌ى سرعت در سیستم عامل سیمبیان:
چندین عامل مهم دست به دست هم مى‌دهند و سرعت کارکرد گوشى شما را کاهش مى‌دهند، که در اینجا به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  1. کاهش حجم حافظه آزاد داخلى گوشى: این مورد شاید مهمترین عاملى است که سبب کند شدن عملکرد گوشى شما مى‌شود. این مشکل بیشتر در گوشى‌هایى رخ مى‌دهد که حافظه داخلى کمى دارند. اما در گوشى‌هاى نوکیا سرى N که حجم حافظه داخلى آن‌ها زیاد است شما محدودیت زیادى نخواهید داشت. براى آگاهى از اطلاعات مربوط به حافظه داخلى گوشى باید مسیر زیر را طى کنید:

Menu Options Memory details Phone memory

  1. نصب برنامه و بازى‌هاى متعدد: در سیستم عامل سیمبیان به مانند ویندوز، نصب و عزل مکرر برنامه‌ها باعث کاهش کارایى سیستم عامل مى‌شود و سبب مى‌شود یک سرى فایل بى‌مصرف حافظه گوشى را اشغال کنند. به علاوه برخى از برنامه‌ها وجود دارند که همیشه فعال هستند و مقدارى از حافظه را به خود اختصاص مى‌دهند.این مشابه همان چیزى است که شما در قسمت Processes و Task Manager ویندوز مشاهده مى‌کنید. البته اگر برنامه مدیریت فایل FExplorer را بر روى گوشى خود داشته باشید با مراجعه به قسمت Processes و Tasks، به این مسئله پى خواهید برد.
  1. کاهش حجم حافظه آزاد کارت حافظه: این مورد ممکن است به اندازه مورد اول تأثیرگذار نباشد اما مسلماً اگر از ظرفیت کارت حافظه شما چیز زیادى باقى نمانده باشد، نباید از گوشى خود انتظار داشته باشید که سریع عمل کند. براى آگاهى از اطلاعات مربوط به کارت حافظه گوشى باید مسیر زیر را طى کنید:

Menu Options Memory details Memory card

  1. ویروسى بودن گوشى: احتمالاً پیش‌زمینه ذهنى خوبى در این مورد دارید! وجود ویروس در هر سیستم عاملى سبب بروز مشکلات زیادى مى‌شود. اگر اهل بلوتوث‌بازى هستید و گوشى شما بطور غیرعادى کند است، مدت زمان شارژ باترى آن بطور غیرعادى کم است، بدون هیچ دلیلى گوشى خاموش مى‌شود و ... باید این احتمال را بدهید که گوشى شما ویروسى شده است.

از اطلاعات خود پشتیبان‌گیرى کنید

زمان آن فرارسیده است که به گوشى خود جان تازه‌اى ببخشید. اینجاست که ریست نرم‌افزارى به داد شما مى‌رسد و یک گوشى نو را به شما تحویل مى‌دهد. پیشنهاد مى‌کنیم که همراه با ریست نرم‌افزارى، کارت ممورى را نیز توسط گوشى فرمت کنید و در واقع یک خانه‌تکانى کلى انجام دهید. اما قبل از این‌کار باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید
• با ریست کردن دستگاه تمام اطلاعاتى که بر روى حافظه داخلى گوشى (
Phone memory) وجود دارند، از بین مى‌روند (این اطلاعات شامل یادداشت‌هاى ذخیره شده در قسمت Note، اطلاعات ذخیره شده در قسمت تقویم و ... مى‌باشد). توجه داشته باشید که پیام‌هاى SMS و شماره‌هاى دفترچه تلفن بصورت پیش‌فرض بر روى حافظه دستگاه ذخیره مى‌شوند. به علاوه تمامى تنظیمات کنونى گوشى از بین خواهند رفت و به حالت اولیه و یا در اصطلاح کارخانه بازخواهند گشت.
• با فرمت کردن کارت حافظه تمامى اطلاعات موجود بر روى آن از بین خواهند رفت. به عنوان مثال پوشه
Office که در بیشتر گوشى‌هاى جدید نوکیا وجود دارد و به نمایش فایل‌هاى Word ،PowerPoint ،PDF و ... مربوط مى‌شود بر روى کارت حافظه دستگاه وجود دارد. علاوه بر این اگر کارت حافظه را محل ذخیره‌سازى SMSها و شماره‌هاى دفترچه تلفن انتخاب کرده‌اید باید نسبت به پشتیبان‌گیرى از آن‌ها دقت داشته باشید.

براى پشتیبان‌گیرى چند راه وجود دارد. معقول‌ترین راه استفاده از نرم‌افزار Nokia PC Suite است که با آن آشنایى دارید و براى نقل و انتقال فایل‌ها میان کامپیوتر و گوشى خود از آن استفاده کرده‌اید. بدین منظور پس از اتصال گوشى خود به کامپیوتر وارد قسمت Backup and restore این نرم‌افزار شوید و سپس عبارت Make a backup of the phone contents to the PC را انتخاب کنید. اکنون در صفحه جدید از شما پرسیده مى‌شود که قصد دارید از کدام قسمت‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید. پس از طى این مرحله یک فایل Backup ایجاد مى‌شود که شما هر زمان که مایل باشید مى‌توانید آن را از طریق همین قسمت در گوشى خود Restore‌ کنید.

در روش دیگر شما مى‌توانید از اطلاعات کارت حافظه نسخه پشتیبان تهیه کنید. بدین منظور مراحل زیر را طى کنید:

Menu Organiser Memory Options Backup phone mem

براى Restore کردن اطلاعات مى‌بایست از همین بخش اقدام کنید. بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که یک فایل Backup کلى شامل فایل‌هاى بى‌مصرفى که قبلاً به آن‌ها اشاره شد نیز مى‌شود. پس بهتر است اطلاعات مهم را از گوشى به کامپیوتر منتقل کنید و سپس بعد از ریست گوشى و فرمت کارت حافظه، آن‌ها را مجدداً به گوشى خود منتقل کنید.
به عنوان مثال مى‌توانید تمام عکس‌ها، آهنگ‌ها و کلیپ‌هاى ویدئویى موجود بر روى کارت حافظه را به کامپیوتر منتقل کنید و دیگر احتیاجى به گرفتن
Backup از کارت حافظه خود نداشته باشید. البته نباید وجود SMSها و شماره تلفن‌هاى موجود بر روى کارت حافظه را از قلم انداخت.
شماره‌هاى دفترچه تلفن شاید مهمترین اطلاعات موجود در گوشى شما باشند که از دست دادن آن‌ها شما را به شدت دچار مشکل مى‌کند. در اینجا دو روش را به شما معرفى مى‌کنیم که مى‌توانید بسادگى از شماره‌هاى خود نسخه پشتیبان تهیه کنید:

ابتدا گوشى خود را به کامپیوتر متصل کنید و از طریق قسمت Nokia Phone Browser که در My Computer وجود دارد، بر روى آیکون گوشى موبایل که هم اکنون به پوشه‌هاى دیگر اضافه شده است دوبار کلیک کنید. سپس وارد پوشه Contacts شوید و براى همزمان‌سازى دفترچه تلفن خود با کامپیوتر بر روى دکمه Update که در بالاى صفحه قرار دارد کلیک کنید.
اکنون تمامى شماره‌ها را انتخاب کرده و در یک پوشه دلخواه درون کامپیوتر خود ذخیره کنید. پس از انجام عملیات ریست نرم‌افزارى و فرمت کارت حافظه، شماره‌هاى ذخیره شده را در همین قسمت کپى کنید و بر روى دکمه
Update‌ کلیک کنید تا شماره‌ها به داخل گوشى منتقل شوند. البته ممکن است بار اول این مسئله اتفاق نیافتد و شما مجبور شوید این کار را مجدداً تکرار کنید. با این کار شماره‌ها در حافظه داخلى گوشى قرار خواهند گرفت و شما مى‌توانید با طى مراحل زیر آن‌ها را به کارت حافظه منتقل کنید:

Menu Contacts Options Copy To memory card


• در روش دوم شما شماره‌ها را مستقیماً به داخل کارت حافظه گوشى انتقال مى‌دهید. بدین منظور مراحل قبل را براى ذخیره شماره‌ها بر روى کامپیوتر خود انجام دهید. اکنون توسط
Nokia Phone Browser وارد بخش کارت حافظه شوید. در آن‌جا از طریق پوشه Others وارد پوشه Contacts شوید و تمام شماره‌ها را در این قسمت کپى کنید. براى انتقال شماره‌ها از کارت حافظه به حافظه داخلى گوشى مراحل زیر را طى کنید:

Menu Contacts Options Copy From memory card

تفاوت سرعت را احساس کنید

تمامى مطالبى که تا اینجا گفته شد در واقع مهیا کردن زمینه براى مراحلى است که هم‌اکنون قصد انجام آن‌ها را داریم. پس از اینکه بطور کامل از نسخه‌هاى پشتیبان اطلاعات گوشى خود اطمینان پیدا کردید زمان آن رسیده است که حرکات کلیدى را انجام دهید. بنابراین ابتدا کارت حافظه را فرمت مى‌کنیم. بدین منظور مراحل زیر را طى کنید:

Menu Organiser Memory Options Format mem. Card

در مرحله دوم نوبت مى‌رسد به ریست نرم‌افزارى. بدین منظور ابتدا کد #7370#* را وارد کنید. اکنون از شما این سؤال پرسیده مى‌شود که تنظیمات گوشى به حالت اولیه بازگردد؟ که براى تأیید آن عبارت Yes را انتخاب کنید. در انتها کد قفل گوشى (Lock code) از شما خواسته مى‌شود که در حالت پیش فرض این کد عدد 12345 است. پس از یکبار خاموش روشن شدن گوشى که البته ممکن است چند دقیقه‌اى به طول انجامد، گوشى شما ریست نرم‌افزارى مى‌شود. هم اکنون شما مالک یک گوشى نو و سرحال هستید که فرامین شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام مى‌دهد و اینجاست که تفاوت را احساس مى‌کنید.


سخن آخر

امیدواریم اکنون دیگر خودتان این توانایى را پیدا کرده باشید تا گوشى نوکیاى خود را ریست نرم‌افزارى کنید و جان تازه‌اى به آن ببخشید. اما بار دیگر توجه شما را به این نکته جلب مى‌کنیم که در مورد پشتیبان‌گیرى از اطلاعات گوشى خود دقت کنید و محتاط‌تر عمل کنید تا خداى نکرده از این بابت دچارمشکل و پشیمانى نشوید