یکشنبه 15 مرداد‌ماه سال 1385

 

نوکیا گوشی جدید خود را که نه تنها بسیار جذاب بلکه دارای خصیصه های عالی همراه با قابلیت های مدرن میباشد، ارائه کرده است. از خصیصه های مهم آن می توان به ظاهر زیبا به رنگ مشکی و نقره ای، دو صفحه نمایش عالی، سیستم بازکننده خودکار، دوربین مگاپیکسلی، رادیو، یک پخش کننده Mp3، اسلات کارت حافظه، بلوتوث و EDGE اشاره کرد.

 

خصیصه های کلیدی

  • صفحه نمایش خارجی عالی
  • طراحی جذاب
  • کارت حافظه
  • کنترل کننده حسی و طراحی استادانه کاربردها

معایب اصلی

  • باتری ضعیف
  • فونت نامناسب در حالت آماده صفحه نمایش
  • کلید دوربین بسیار حساس
  • پخش کننده Mp3 بسیار ساده
  • کیفیت کم دوربین

نوکیا 6131 یکی از گوشی های موفق با تجهیزات کامل است. این گوشی ارائه دهنده صفحه نمایش عالی، طراحی زیبا و برازنده، کاربردهای بسیار و کنترل کننده حسی می باشد.

رنگ مشکی 6131  برای آقایان بسیار محبوب است در حالی که خانم ها ترجیح می دهند که از ورژن سفید گوشی استفاده کنند. نوکیا 6131 با قیمت مناسبی عرضه می شود که همین امر سبب موفقیت دو چندان این گوشی در بازار خرید و فروش شده است.

 

ساختمان

6131 ساخته شده از پلاستیک نرم و  فلز است که لمس کردن آن را خوشایند می کند و اثر انگشت روی سطح آن برجای نمی ماند. در قسمت جلویی گوشی صفحه نمایش خارجی قرار گرفته که بوسیله فریم نقره ای رنگی احاطه شده است. در این قسمت همچنین دوربین و یک لوگوی سازنده نیز جای گرفته اند.

قسمت بالای گوشی نسبت به دیگر قسمت ها باریکتر است که طراحی جالبی است و سبب شده ساختمان گوشی نیز باریکتر به نظر برسد. قسمت تاشوی گوشی 20 میلی متر ضخامت دارد و پهنا و درازای آن نسبتاً متوسط و در حدود 92 در 48 میلی متر است. 6131 وزنی معادل 112 گرم دارد که کمی سنگین تر از میزان معمول است.

قسمت بالای نوکیا 6131 از قسمت پایین آن کوتاه تر است و در هنگامی که گوشی به حالت بسته است تأثیر بصری جالبی را بوجود می آورد.

قسمت پشتی گوشی به رنگ مشکی خالص است و در هنگام لمس کردن متوجه خواهید شد که از حالت معمولی هم کمی نرم تر است و اثر انگشت نیز روی آن برجای نمی ماند. این پوشش به خوبی تعبیه شده است هیچ صدایی از آن ساطع نمی شود.

انتصال دهنده Pop-port به صورت غیرمعمول در قسمت بالایی دستگاه قرار گرفته است و بوسیله یک پوشش پلاستیکی محافظت می شود. در کنار این اتصال دهنده Pop-Port، منفذه اتصال دهنده شارژر را خواهید یافت که کوچک تر از مدل قبلی نوکیا است. دو نوار نقره ای رنگ نیز در قسمت بالایی گوشی نصب شده اند.

در کناره سمت چپ گوشی یک جفت دکمه کنترل کننده صدا و در کناره سمت راست دکمه خاموش/ روشن کننده و کلید فعالسازی کاربردهای دوربین تعبیه شده است. عناصر کناری گوشی نسبتاً کوچک و فشار دادن آنها تاحدی مشکل است خصوصاً هنگامی که نیاز به تنظیم میزان صدای گوشی دارید، بسیار نامناسب و ناجور به نظر می رسد و یادگیری طریقه استفاده از آن نیاز به زمان دارد.

کلید فعال کننده دوربین نسبتاً حساس است و نسبت به یک فشار بسیار کم هم عکس العمل نشان می دهد. دکمه خاموش/ روشن کننده گوشی که پروفایل ها را نیز تعدیل می کند، در زمانی که کاربردهای دوربین روشن هستند، کاملاً بی استفاده است. صفحه نمایش خارجی  همانند یک آینه برای سهولت عکس گرفتن از خودتان عمل می کند.

نوکیا 6131 به روش استاندارد باز می شود که این عمل با قرار دادن انگشت شصت در بین دو نیمه آن صورت می گیرد. اگرچه در کناره سمت راست گوشی، یک کلید بازکننده خاص کوچک را خواهید دید و هنگامی که روی آن فشار می دهید (البته نیاز به یک مقداری نیرو دارد)، یک صدای کلیک را خواهید شنید و در این هنگام قسمت بالایی گوشی باز می شود. برای بستن گوشی باید دو قسمت گوشی را به هم نزدیک کنید.

نوکیا دارای مدیریت خوبی در طراحی است و چگونگی عمل تکنیکی آن بسیار عالی و قابل اطمینان است. با این که بین دو قسمت گوشی فاصله کمی وجود دارد اما در کل بسیار محکم است.

 

صفحه نمایش

6131 مجهز به دو صفحه نمایش عالی است. صفحه نمایش اصلی آن از نوع TFT دارای درجه وضوح 240×320 پیکسل و اندازه 34×44 میلی متر می باشد و شامل 16 میلیون رنگ است.

صفحه نمایش خارجی گوشی حتی جالب تر است زیرا برخلاف دیگر سازندگان، نوکیا در ساخت آن اصلاً صرفه جویی نکرده است. این صفحه نمایش نیز مانند صفحه نمایش اصلی از نوع TFT با درجه وضوح 128×160 پیکسل و در ابعاد 21×27 میلی متر می باشد که نمایش دهنده 262 هزار رنگ است و نوکیا بواسطه این صفحه نمایش خارجی واقعاً سزاوار تعریف و تمجید است. در بیشتر مدل های، صفحه نمایش خارجی معمولاً تزئینی می باشد و فاقد چنین خصیصه هایی هستند.

صفحه نمایش خارجی به راحتی قابل رویت و خواناست به این معنی که هیچ تماس ناموفق و یا پیام دریافت نشده ای را نخواهید داشت. در حالت آماده صفحه نمایش، زمان، نام اپراتور، نام پروفایل، سیگنال و  شاخص باتری و چندین آیکون مشاهده می شود. هنگامی که موسیقی شروع به پخش شدن می کند، صفحه نمایش نام موسیقی را نمایش می دهد. زمانی که گوشی زنگ می خورد عکس تماس گیرنده (البته اگر عکسی به آن اختصاص داده باشید) در تمام سطح صفحه نمایش ظاهر می شود. شما همچنین آزادید که هر عکسی که مایلید در پیش زمینه گوشی قرار دهید.

حالت screensaver صفحه نمایش دقایقی پس از غیر فعال بودن صفحه نمایش و عدم استفاده از آن ظاهر می شود. در این screensaver، ساعت دیجیتالی و یا آیکونی از رویدادهای از دست رفته، نمایش داده می شوند. حتی اگر برای ذخیره انرژی، صفحه نمایش را روی حالت سیاه و سفید قرار بدهید باز هم صفحه نمایش کاملاً خواناست. اما باید گوشی در فاصله بسیار نزدیک با چشمتان بگیرید که توانایی خواندن فونت های کوچک را نیز داشته باشید.

 

صفحه کلید

قسمت بالایی گوشی منحصر به صفحه نمایش و قسمت پایین آن را صفحه کلید با کلیدهای بزرگ تشکیل داده است. کلیدها به صورت استاندارد توزیع شده اند. کلید چهارجهته همراه با دکمه تثبیت کننده مرکزی بوسیله چهار کلید دیگر احاطه شده است. این چهار کلید شامل: دو کلید متنی و دو کلید دریافت کننده سبز و قرمز می شود. دکمه هدایت کننده به خوبی و استادانه تعبیه شده است. کلیدهای کاربردی هیچ فاصله ای از یکدیگر ندارند اما به اندازه کافی بزرگ و قابل تشخیص بوسیله انگشتان هستند.

قسمت عددی صفحه کلید ترکیبی از کلید های بزرگ می باشد که عکس العمل بسیار عالی دارند. نور پیش زمینه صفحه نمایش 6131 سفید رنگ است و بصورت یکسان تمام سطح صفحه کلید را در برگرفته است.

 

باتری

باتری 6131 یک نکته انتقاد کننده آن است. این باتری نسبتاً ضعیف است بطوریکه که اگر گوشی را در هنگام شب خاموش نکنید، تقریباً هر دو روز یک بار نیاز به شارژ دارد. برای مثال به صورت روزانه تنها می توان در حدود 15 دقیقه مکالمه داشته باشید، چند پیام بنویسید، به اینترنت اتصال پیدا کنید، در حدود نیم ساعت به موسیقی گوش کنید و از بلوتوث استفاده کنید. در کل این باتری تنها تأمین کننده 3 ساعت و 20 دقیقه زمان مکالمه و 240 ساعت حالت آماده می باشد.

 

منو

ظاهر 6131 شبیه به مدل 6280 نوکیا است. منوی اصلی را می توان به چهار روش سازماندهی کرد که جالبترین آنها همراه با روش حالت آماده فعال است که در آن کاربردهای مورد علاقه، آیکون ها، کاربردهای موسیقی، رویدادهای اخیر تقویم، یادداشت ها نمایش داده می شوند. فشار بر روی مسیر عمودی کلید هدایت کننده سبب دسترسی سریع به کاربردهای مورد علاقه، پخش کننده Mp3، رادیو و یا تقویم را امکانپذیر می کند. البته هر دوی مسیرهای عمودی را می توانید به کاربردهای دیگر نیز اختصاص دهید. آیکون های مهمتر را می توانید به صورت گروه بندی شده در منوی استاندارد "Go-To" یا اینکه هریک از کاربردها را به یک مسیر کلید جهتدار اختصاص دهید. 6131 مجهز به یک سیستم تشخیص دهنده صدا نیز هست که برای فعال کردن آن باید دکمه کناره سمت چپ گوشی را به سمت پایین فشار دارد.

در صفحه نمایش استاندارد، یک ساعت، نام اپراتور، پروفایل فعال و آیکون ها وجود دارند. در قسمت پایین صفحه، نام کاربردهایی که به کلیدهای متنی اختصاص داده شده اند را خواهید دید.

نوکیا 6131 دارای 7 تم گرافیکی است و امکان دانلود تم از اینترنت هم فراهم شده است.

برای دفترچه تلفن دو اندازه قلم در اختیار دارید در حالیکه برای کابردهای پیام ها و Browser اینترنت سه نوع قلم قابل دسترس است. اندازه بزرگ قلم، بسیار بزرگ است و در عوض با اندازه کوچک می توانید پیام ها را به صورت یک تکه ببینید. منوی اصلی 6131 را به چهار روش می توانید سازماندهی کنید. این روش ها عبارتند از: بصورت یک لیست، بصورت فهرست، یک فهرست همراه با شرح و بصورت افقی. روش دوم شامل 12 آیکون می شود که همزمان در صفحه نمایش دیده می شوند. آیکون ها نیز به خوبی جاسازی شده اند.

نوکیا 6131 یک دستگاه با سرعت استثنایی است و عکس العمل ها به صورت لحظه ای می باشند. این گوشی قابلیت روشن شدن بدون وارد کردن سیم کارت را دارد. در این صورت شما توانایی استفاده از کاربردهایی که نیاز به وجود سیم کارت ندارد، همانند پخش کننده Mp3 را خواهید داشت.

نوکیا 6131 دارای پشتیبانی پرتوکل های GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 می باشد و بر خلاف مدل نوکیا 6280، مدل 6131 فاقد شبکه 3G است. انتقال اطلاعات نیز بوسیله دو تکنولوژی معروف GPRS کلاس 10 و EDGE کلاس 10 صورت می گیرد.

تماس های ارسالی را با باز کردن گوشی و یا با فشار کلید دریافت کننده سبز رنگ در حالی که گوشی باز است می توانید بپذیرید. از کلیدهای کنترل کننده صدا نیز برای رد تماس استفاده می شود. به بیان دیگر وقتی که نوکیا 6131 را باز می کنید با تماس گیرنده ارتباط برقرار می کنید. این سیستم در تعدادی از گوشی های قدیمی تر نوکیا نیز وجود داشته است. بوسیله دکمه دریافت کننده قرمز رنگ یا بستن گوشی می توانید تماس را رد کنید.

صدای 6131 بسیار عالی و به اندازه کافی بلند است و هیچ تفاوتی نمی کند که از بلندگو استفاده می کنید یا از اسپیکر. عناصر بم نیز به واضح قابل تشخیص هستند؛ البته تنها زمانی که صدای آن به حداکثر خود می رسد کمی تحریف می شوند.

نوکیا 6131 دارای زنگ پلی  فونیک 64گانه برای پخش فایل های MIDI می باشد. امکان اختصاص دادن فایل های Mp3، AAC یا دیگر فایل های "Real" برای آهنگ زنگ وجود دارد. صدا، خوب و به اندازه کافی بلند است. حالت لرزشی هم متوسط است.

تعداد تماس های از دست رفته در یک پنجره در صفحه نمایش اصلی همراه با زمان و ساعت ظاهر می شود. تمام رویدادهای اخیر نیز تا 20 آیتم ذخیره می شوند.

نوکیا 6131 دارای یک لگاریتم تماس ها می باشد که این لوگاریتم شامل تمام انواع تماس ها است که به ترتیب تاریخ مرتب می شوند. همچنین در گوشی یک آیتم به نام Message وجود دارد که در آن نام و شماره و پیامی که ارسال شده است ذخیره می شود. یک ریدر پیام  هم برای ارسال و دریافت MMS یا SMS قابل دسترس است.

 

دفترچه تلفن

گنجایش دفترچه تلفن نوکیا 6280 برای دوستاران نوکیا کمی ناامید کننده به نظر می سد البته این مشکل نوکیا 6131 تکرار نشده است و 6131 به جای 500 شماره قابلیت ذخیره 1000 شماره را دارد.

با فشار به سمت پایین کلید چندجهته، دفترچه تلفن قابل دسترس است. این دفترچه را می توانید به سه حالت متفاوت نمایش دهید که این سه حالت شامل: یک لیست استاندارد، یک لیستی از نام همراه با شماره و یک لیست به همراه نام و عکس می شود. جستجو در دفترچه تلفن نیز به راحتی امکان پذیر است و تنها نیاز به نوشتن تک تک حروف شخص موردنظر دارید. دفترچه تلفن را هم بوسیله اسم و هم بوسیله فامیل می توانید مرتب کنید.

برای هر یک از شماره های دفترچه تلفن می توانید تا 15 محتوی ثبت کنید که از جمله آنها می توان به 5 شماره تلفن، آدرس، جزئیات متنی، یک عکس و یک آهنگ زنگ اشاره کرد. امکان گروه بندی کردن اسامی دفترچه تلفن و اختصاص دادن آهنگ زنگ و عکس به آنها فراهم شده است. 

نوکیا 6131 قابلیت تماس از طریق صدا را نیز دارد بدین صورت که با فشار دکمه متناظر در کناره گوشی و تلفظ نام موردنظر، دستگاه به سرعت صدا را شناسایی کرده و پس از آن شروع به شماره گیری می کند. این یکی از خصیصه های خوب و کاربردی 6131 است و به ندرت اشتباهی در آن صورت می گیرد. کلیدهای 2 تا 9 را می توانید به میانبرها اختصاص دهید.

نوکیا 6131 دارای پشتیبانی SMS، MMS، ایمیل و Push-to talk است. در کل دو نوع خاص آنها را ارائه می دهد که شامل، MMS صوتی و SMS  فوری که مستقیماً در صفحه نمایش ظاهر می شوند، می شود. در مقایسه با مدل 6280، نوکیا 6131 یک نوآوری کوچک در ویرایشگر SMS خود دارد. در نوکیا 6131، پیام از همان ابتدا در داخل Screen نمایش داده می شوند که در مدل 6280 اینگونه نبوده است و به نسبت خیلی راحت تر و بهتر است. اگر از کوچکترین اندازه قلم برای پیام ها استفاده کنید در حدود 11 خط متنی در صفحه نمایش دیده می شود. ویرایشگر SMS قابلیت شمارش تعداد حروف تایپ شده را نیز دارد. اعلان تحویل SMS را می توانید هم به صورت جداگانه و هم به صورت کلی فعال کنید که ابتدا در صفحه نمایش ظاهر شده و سپس در حافظه گوشی ذخیره می شود.

نوکیا 6131 یک ورژن جدید ویرایشگر MMS را ارائه داده است. MMS شامل متن، عکس، کلیپ صوتی، ضبط کننده ویدیویی، کارت تجاری و یک نوشته در تقویم می شود.

پشتیبانی ایمیل نوکیا 6131 یک کاربرد جاوا است بدین معنی که مدت زمانی طولانی برای فعال شدن آن به طول می انجامد و معمولاً کند است و با بیشتر کاربردهای گوشی همساز نیست. پ

شتیبانی ایمیل آدرس های ایمیل را از دفترچه تلفن کپی می کند و دارای پیوست نیز می باشد. در این حالت امکان ارسال پیام ها از ایمیل در دفترچه وجود ندارد و این تنظیم تنها برای SMS  و MMS امکانپذیر است البته دانلود خودکار پیام ایمیل نیز وجود ندارد.     

پشتیبان ایمیل به سرویس های  POP3و IMAP4 اتصال پیدا کرده و پیام ها را دانلود و نمایش می دهد، این پشتیبان ایمیل پیوست ها را نیز ذخیره می کند.

کاربردهای تقویم 6131 به صورت همزمان، ماه، هفته و روز را نمایش می دهد. این تقویم 5 نوع رویداد را ارائه می دهد که شامل: ملاقات، تماس، روز تولد، یادداشت و یادآوری کننده می شود. یادآوری کننده 6131 شامل جزئیاتی است که عبارتند از: موضوع، مکان، ساعت و روز شروع، ساعت و روز پایان، ساعت و روز یادآوری، نوع یادآوری و  تکرار (بدون تکرار، روزانه، هفتگی، دو هفته یک بار، ماهانه و سالیانه).

نوکیا 6131 مجهز به ضبط کننده صدا است که بیشترین مدت زمانی که قابلیت ضبط دارد در حدود 5 دقیقه می باشد. اطلاعات در حافظه داخلی یا کارت حافظه گوشی البته بسته به میل شما، ذخیره می شوند. نوکیا 6131 از فرمت AMR  استفاده می کند و هر یک دقیقه ضبط در حدود 100 مگابایت از حافظه را اشغال می کند. دکمه بالایی سمت چپ گوشی، ضبط کننده صدا را فعال می کند. از خصیصه های مفید دیگر نوکیا 6131 می توان به یک مبدل، ماشین حساب، کرونومتر و ساعت جهانی اشاره کرد.

پخش کننده موسیقی توانایی پخش فایل های حافظه داخلی و اسلات کارت حافظه را دارد. این پخش کننده، لیست پخش نیز دارد و بوسیله کابل USB می توانید آهنگ ها را بین PC و گوشی رد و بدل کنید.

6131 قابلیت پخش فایل های Mp3 و +AAC را دارد. تمام اختیارات از طریق سه کلید Start/Stop، fast forward و next track انجام می پذیرد و در صورتی که شما پخش کننده را کوچک کرده باشید، نام آهنگ در حالت آماده صفحه نمایش ظاهر می شود. امکان تکرار آهنگ ها نیز فراهم شده است. اگر زمانی که گوشی بسته است به موسیقی گوش دهید، نام آهنگ و نام خواننده در صفحه نمایش خارجی گوشی نمایش داده می شوند.

بلندگوهایی که همراه با نوکیا 6131 هستند از نوع استاندارد و با کیفیت متوسط می باشند که محل اتصال آنها Pop-Port است. بلندگوها یک میکروفن، یک کلید برای پذیرش یا پرش بین موسیقی ها و یک جفت کنترل کننده میزان صدا دارند.

فایل های ویدیویی در 6131 بوسیله مدیاپلیر پخش می شوند که به خوبی عمل می کند. اطلاعات مالی مدیای شما محدود به 10 مگابایت حافظه نمی شود. امکان تمدید کردن این اطلاعات بوسیله کارت حافظه از نوع microSD فراهم شده است که بدون به خاموش کردن گوشی قابلیت جابجایی دارد و تنها نیاز به حرکت پوشش پشتی گوشی دارد.

اگر از پخش کننده موسیقی خسته شده اید می توانید به رادیو گوش دهید. همانطور که می دانید 6131 مجهز به رادیو FM است که قابلیت ذخیره 20 کانال را دارد. البته این رادیو فاقد هر گونه کاربرد ویژه از جمله RDS می باشد.

 

دوربین

نوکیا 6131 مجهز به دوربین مگاپیکسلی با حداکثر درجه وضوح 1280×1024 پیکسل می باشد البته درجه وضوح کمتر نیز قابل دسترسی است. گوشی تصاویر را به صورت عمودی نمایش می دهد و عکس های معمولی به صورت افقی گرفته می شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که در هر حال عکس ها در گالری گوشی به صورت عمودی نمایش داده می شوند.

نوکیا 6131 دارای بزرگنمایی دیجیتالی تا 2X، روش شب، تایمر و تنظیمات رنگ است. تنها تعادل سفیدی به صورت خود کار صورت می گیرد. کیفیت عکس ها نیز در حد متوسط است.

بیشترین درجه وضوح برای ضبط کننده ویدیویی 6131، QCIF  و در حدود 176×144 پیکسل که نسبتاً در حد متوسط است.

نوکیا 6131 از جاوا 2.0 پشتیبانی می کند. این گوشی دو بازی از پیش نصب شده دارد که شامل: 3D Snake و 3D football می شود. هر دو این بازی ها گرافیکی و جالب هستند. 6131 همپنین قابلیت پخش فلش های متحرک با فرمت SWF را نیز دارد. این گوشی فلش های ویدیویی را نیز به خوبی پخش می کند.

دیگر منبع سرگرمی 6131، اینترنت است. 6131 دارای Browser نسبتاً ساده و WAP همراه با سه اندازه قلم، است.

از 6131 همچین می توان به عنوان یک مودم برای اتصال PC به اینترنت استفاده کرد. گوشی بوسیله بلوتوث، پورت مادون قرمز و یا کابل  USB(البته این کابل در پکیج گوشی قرار ندارد) با PC اتصال پیدا می کند.

 

سخن آخر

نوکیا 6131 از نظر طراحی زیبا و جذاب است البته نباید خصیصه های خوب و بسیار سودمند آن را فراموش کرد. نوکیا 6131 از نظر خصیصه ها، مشخصات و قیمت شبیه به مدل موتورولا V3i می باشد. تنها اشکال 6131، باتری ضعیف و کیفیت کم دوربین آن است. اما در کل این گوشی قیمت مناسبی نسبت به خصیصه هایی که در خود جای داده، دارد.