شنبه 14 مرداد‌ماه سال 1385

 

اشاره :
ماجرای رقابت Palm و Pocket PC (کامپیوتر جیبی) مانند داستان ‌AMD و اینتل است و انتخاب یکی از آن‌ها به عنوان سیستم برتر، ممکن نیست. هر کدام دارای توانمندی‌های خود هستند 

دستگاه‌های ‌PDA مجهز به سیستم‌عامل Palm، به وسیله کارخانه‌های Palm ،‌Sony و ‌Wand spring ساخته می‌شوند. البته ‌Palm شرکت‌ ‌wand spring را در سال 2003 خرید و در آن زمان ‌Treo600، آخرین دستگاه ‌Smart phone شرکت ‌wand spring بود ‌‌Treo 660 به وسیله شرکت ‌Palm با تکنولوژی ‌wand spring ساخته شد. دستگاه‌های ‌‌Pocket PC به وسیله شرکت‌های مختلفی از جمله ‌HP، توشیبا، دل، و ‌view sonic ساخته می‌شوند.

  قیمت
به‌طور کلی ‌Palm نسبت به ‌Pocket PC، قیمت پایین‌تری دارد. البته دستگاه‌هایی مثل ‌Tungsten C و ‌‌Tungsten E2 از این قاعده مستثنی هستند. قیمت دستگاه‌های ‌‌Pocket PC در بازار جهانی از 240 دلار شروع می‌شود. Palmها با قیمت پایین‌تری در دسترس هستند. به طوری که می‌توان zire 21 را با قیمت حدود 20 دلار تهیه کرد. قیمت پایین این ‌Palm، به علت صفحه نمایش سیاه و سفید، دقت کمترتصویر، و نداشتن درگاه حافظه اضافی است. در حقیقت، علت اصلی پایین‌تربودن قیمت دستگاه‌های‌ ‌Palm در مقابل Packet PC، سرعت کمتر پردازشگر و مقدار کمتر حافظه‌ است. دستگاه‌های ‌Palm نسبت به‌ ‌Pocket PC نیاز کمتری به سرعت‌های بالا و حافظه زیاد دارند و این موضوع، اجازه می‌دهد قیمت دستگاه کاهش یابد.

دستگاه‌های‌ ‌Palm کند کارنمی‌کنند، بلکه طوری طراحی شده‌اند تا با مصرف کمتر حافظه و قدرت کمتر پردازشگر، نتیجه مطلوبی را ارائه‌کنند. پردازشگرهای ‌xscale و دیگر اعضای خانواده ARM، با سرعت‌های 200 تا 400 مگاهرتز کارمی‌کنند و از 32 مگابایت تا 128‌مگابایت حافظه داخلی دارند.

‌‌Pocket PC همراه با ‌Excel و ‌MS word ارائه می‌شود. این نرم‌افزارها قدرت بازکردن و ویرایش فایل‌های معمول ‌Word و ‌Excel روی کامپیوتر شما را دارند. تنها کافی است آن‌ها را روی ‌‌Pocket PC کپی ‌نمایید. در ‌Pocket PC از امکانات پیشرفته خبری نیست. به‌طور مثال، نمی‌توانید سرصفحه و پاصفحه ایجاد‌نمایید. تنظیم فونت و جدول نیز امکان‌پذیر نیست. سیستم‌عامل Palm، این دو نرم‌افزار را ندارد. اما می‌توانید به صورت نرم‌افزار اضافه‌‌شونده امکان استفاده از این فایل‌ها را داشته‌باشید.
 
نرم‌افزار ‌Document to go حتی از نرم‌افزار آفیس دستگاه Pocket PC، کامل‌تر و تواناتر است، از ‌‌Power Point نیز پشتیبانی‌می‌کند و امکان کشیدن چارت را به ‌Excel اضافه کرده است.

لازم به ذکر است که در نسخه آخر Windows Mobile، مقداری از اشکالات آفیس کاسته‌شده‌است. هر دو سیستم، مجموعه نرم‌افزارهای کاملی در زمینه مدیریت اطلاعات شخصی دارند و البته اگر علت اصلی خرید شما این امور است، یک ‌Palm تهیه کنید. زیرا اکثراً کوچک و سبک هستند و به عنوان یک ابزار مدیریت اطلاعات شخصی، بسیارعالی هستند.
 
‌اگر در کارتان به استفاده و ارتباط با‌ ‌Outlook نیاز دارید، ‌‌Pocket PC را انتخاب کنید. به هر حال، هر دو از محصولات مایکروسافت استفاده می‌کنند و ‌‌Palm از عهده این کاربرنمی‌آید. نرم‌افزاری به نام‌‌Pocket mirror از سوی ‌Chapura ارائه شده است که به شما اجازه می‌دهد ‌palm خود را با ‌Outlook ارتباط دهید و آن‌ها را همزمان نمایید. البته مدل‌های جدید ‌Palm به نرم‌افزارهای خاصی مجهز شده‌اند تا با ‌Outlook ارتباط برقرارنمایند. اگر چه نرم‌افزارهای ‌Palm در این زمینه عالی نیستند ولی می‌توانند مشکل‌گشا باشند.

البته اگر برای ارتباط با نرم‌افزارهایی مانند Lotus notes ،Outlookexpress ،Novel group و‌ ‌ACT در دو مدل‌ ‌Palm و‌ ‌Pocket PC استفاده می‌کنید باید از نرم‌افزار ‌Intellisync از شرکت ‌‌Dumatech بهره ببرید.

  اندازه و وزن
خیلی از مردم، دستگاهی را دوست‌دارند که به راحتی در درون جیب جا بگیرد. مانند Tungsten E و 1940 ipaQ که سبک و نازک‌ترند و طراحی خوبی‌دارند. اگر به دنبال دستگاهی کامل‌تر هستید، ‌‌4150 ipaQ با همان اندازه مدل 1940 ولی با امکانات بیشتر در اختیار شماست. به‌طور کلی، دستگاه‌های ‌Pocket PC بزرگ‌تر و سنگین‌تر از ‌Palm هستند. اما دستگاه‌های جدید، به سمت کوچک‌تر شدن در حال حرکت هستند.

  باتری
هر دو گروه دستگاه از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کنند. ‌Palmهایی که از دو باتری ‌‌AAA استفاده می‌کردند، سال‌ها پیش منسوخ شدند. البته مصرف پردازشگرهای پرقدرت و صفحه نمایش رنگی، از عهده دو عدد باتری‌AAA خارج است. قدرت باتری‌های مورد استفاده در‌ ‌PDA متفاوت است. اما اکثر آن‌ها حدود‌‌1000mah قدرت دارند.
عمر معمول این باتری‌ها دو سال است.

Palm‌ها با پردازشگر 200 مگاهرتزی و ضعیف‌تر، چندین روز با مصرف معمول (حدود 8 ساعت) باتری خواهند داشت. Packet PC حدود سه ساعت استفاده در هر شارژ را امکان‌پذیر می‌نمایند. البته این زمان به عوامل گوناگونی، از جمله کاری که با دستگاه انجام می‌دهید، بستگی دارد. بازی‌ها و استفاده از امکانات صوتی و تصویری، مصرف بیشتری نسبت به نرم‌افزارهای آفیس دارند. شبکه‌ WiFi و بلوتوث نیز مصرف بالایی دارند.

تعداد کمی از دستگاه‌های Pocket PC، مانند موبایل‌ها، از باتری قابل تعویض  استفاده می‌کنند و کاربر می‌تواند به جای این‌که اجزای دستگاه را از هم جدا کند، درب پشت دستگاه را باز و باتری را تعویض نماید.

تمام مدل‌های ‌ipaQ در حال حاضر از باتری‌های قابل تعویض استفاده می‌نمایند. اولین ‌Palm که از این تکنولوژی استفاده کرد، ‌‌ z‌Clien 90 بود و در‌حال‌حاضر، دستگاه‌های این گروه، از این تکنولوژی بهره نمی‌برند. البته برای تهیه باتری و اطلاعات اضافه می‌توانید به آدرس ‌‌www.pdainternalbattery.com مراجعه نمایید.

  صدا و تصویر
تعداد زیادی از این دو گروه، به عنوان پخش‌کننده ‌‌‌MP3 استفاده می‌شوند. اگر چه صدای پخش شده از بلندگو چندان جالب نیست، اما صدای خروجی از هدفون بسیارعالی است. البته تمام مدل‌های خروجی هدفون را دارند. تمامPocket PCها دارای پخش‌کننده ‌‌‌‌‌MP3 هستند. مدل‌های ‌Tungsten و Zire 71 نیز دارای پخش‌کننده ‌‌MP3 هستند.
البته باید توجه داشته باشید که تمام ‌Pocket PC ها و اکثر مدل‌های‌ ‌clie شرکت سونی قابلیت ضبط صدا را دارند. اگر دوست دارید که در ‌PDA فیلم تماشا کنید، یک‌ ‌Pocket PC بهترین نتیجه را به شما ارائه خواهد کرد.

  سادگی
‌‌Palm در این بخش بدون تردید برنده خواهد بود. زیرا رابط کاربری بسیار ساده‌ای که شما در مدت زمان کمی، از طریق آن کار با تمام دستگاه را یاد گرفته‌اید در مقابل ویندوز موبایل با ‌ریزه‌کاری‌های فراوان آن قابل مقایسه نیست. سادگی و قیمت کمتر، دو اهرم قوی ‌‌Palm در مقابل‌ ‌Packet PC است. مدل‌های 2003 نسبت به مدل‌های قبل از سادگی بیشتری برخوردار است. ولی مدل 2005 و 2003 در این زمینه نسبتاً مشابه هستند.

  ارتباطات
هر دو مدل می‌توانند از مودم برای اتصال به اینترنت بهره‌ببرند و از‌ ‌PDA خود برای جستجو در اینترنت یا چک‌کردن ایمیل استفاده نمایند. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای بهره‌بردن از مودم ‌56k، مودم مادون قرمز ‌Pegasus می‌باشد که با هر دو مدل کار می‌کند. اگر می‌خواهید از محدودیت‌های مادون‌قرمز رها شوید و در همه جا از اینترنت بهره ببرید، از‌ ‌smartphone که یک‌ ‌PDA همراه با تلفن همراه است، استفاده نمایید.
 
دستگاه‌های سونی به همراه ‌wifi به بازار ارائه شده‌اند و به دنبال آن ‌Pocket PCها نیز به‌ WiFi مجهز شده‌اند. البته برخی از آن‌ها، کارت‌های ‌SD و ‌CF که ‌WiFi هستند و حدود 100‌دلار قیمت دارند، پشتیبانی می‌کنند و خود به صورت داخلی دارای WiFi نیستند. دستگاه‌های مجهز به درگاه ‌CF می‌توانند از وسایل گوناگونی
 از جمله ‌WiFi ،‌‌ 65k Modem استفاده کنند. البته اگر درگاه ‌SD از نوع‌ ‌SDID باشد نیز این توانایی را دارد. به‌طورکلی پشتیبانی و کارکرد این درگاه در سیستم‌عامل ‌‌Windows بهتر از ‌‌Palm است البته ‌‌SD را در‌ ‌Palm می‌توان کم‌ایرادتر یافت.

  سیستم تشخیص دست‌خط
هر دو دستگاه دارای سیستم تشخیص دست‌خط و صفحه کلید تصویری هستند. Palm از ‌Graffiti برای تشخیص دست‌خط استفاده می‌کند. برای این‌کار، باید با روش خاصی مطلب را وارد نمایید که با روش معمول نوشتاری متفاوت است. البته این روش را می‌توان در یک ساعت آموخت. سیستم‌هایی که از ‌‌5.2 palm استفاده می‌کنند. از‌‌ Graffiti 2 بهره می‌برند که روش نوشتار معمول را تشخیص‌می‌دهد و براساس یک نرم‌افزار به نام ‌ ‌jot کار‌می‌کند.
کاربران نسخه‌های قبل از ‌‌5,2 ‌Palm می‌توانند این نرم‌افزار را جداگانه تهیه کنند. palm های کارخانه سونی با نرم‌افزار تشخیص دست‌خط ‌‌Decuma کارمی‌کنند که می‌تواند نوشته‌ها را همان‌طوری که بر روی کاغذ نوشته می‌شود را شناسایی و استفاده نماید.

‌‌Pocket PC از سه روش مختلف برای تشخیص دست‌خط استفاده می‌کند: Block Recognizer که همانند ‌Greffiti عمل می‌کند، ‌Character recognizer که از الفبای معمول نوشتاری بهره‌می‌برد و مانند Jot و ‌Graffiti 2 عمل‌می‌کند، و ‌Transcriber که بر کاربر اجازه می‌دهد علایم و نمادها را بکشد. البته دو نرم‌افزار اول بسیار خوب کارمی‌کند. ولی نرم‌افزار سوم، از دقت پایینی برخوردار است.

  دوربین دیجیتال
سونی در این زمینه چند سال قبل با مدل ‌NR70V پیش‌قدم بود و به دنبال آن، این راه را با مدل‌های ‌ux 40 ،‌ux 50 ،‌‌55TM ادامه داد. مدل‌‌90 ‌NZ که دیگر ساخته نمی‌شود، دوربین 1/2 مگاپیکسل با فلاش دارد. چند شرکت دیگر نیز به همراه‌ ‌PDA خود دوربین ارائه می‌دهند.‌
 
View sonic v63 که یک‌ ‌Pocket PC است و ‌Zine 71 که یک ‌Palm است نیز دارای دوربین هستند. می‌توان با خرید یک دوربین اضافه شونده به روی درگاه ‌SD و یا ‌CF (برحسب مدل دستگاه و وجود درگاه موجود) این امکان را به دستگاه افزود. اگر چه سیستم‌عامل‌ ‌Symbian مورد بحث ما نیست، ولی لازم به ذکر است ‌smartphoneهایی
 مانند P800 ،‌P900 و سری نوکیا دارای دوربین هستند.

  پشتیبانی از اطلاعات
هر دو مدل نرم‌افزارهایی دارند که می‌توانند اطلاعات درون دستگاه (نه اطلاعات کارت حافظه) را بر روی رایانه شخصی پشتیبان‌بگیرند. این عملیات بسیار مهم است. زیرا در صورت تمام شدن باتری دستگاه، اطلاعات موجود در حافظه از بین خواهند رفت و نیاز به این خواهد بود که اطلاعات را از پشتیبانی دوباره بازخوانی نمایید. البته در مدل‌های جدید هر‌دو گروه ‌Pocket PC، از تکنولوژی حافظه پایدار استفاده‌می‌شود تا در صورت تمام شدن باتری نیز اطلاعات دست نخورده باقی بماند.
 
سیستم‌عامل ‌Palm به‌طورخودکار در هر بار اتصال با کامپیوتر از اطلاعات پشتیبان تهیه‌می‌کند. این کار بسیار سریع انجام می‌شود. برای بازیافت اطلاعات نیز کافی است دوباره از ‌Hotsync استفاده نمایید تا در کمتر از پنج دقیقه اطلاعات شما باز گردد.

دستگاه‌های ‌Pocket PC به‌طور خودکار پشتیبان تهیه نمی‌کنند. کاربر باید در نرم‌افزار ‌Activesync عملیات ‌‌Backup را انتخاب نماید. زمان پشتیبان‌گیری در‌ ‌Pocket PC طولانی است و با توجه به حجم اطلاعات موجود در Pocket PC، از 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. پس از پایان عملیات است، می‌توانید نرم‌افزار را طوری تنظیم‌نمایید که به‌طور دوره‌ای پشتیبان تهیه‌کند و این بار پشتیبان‌گیری کمتر از پنج‌دقیقه طول می‌کشد.

در انتها باید گفت که اگر به دنبال وسیله ساده‌ای می‌گردید که اطلاعات و برنامه‌ریزی روزانه شما را مدیریت نماید و اندازه کوچکی هم داشته باشد،‌ ‌Palm انتخاب خوبی خواهد بود. اگر خواسته‌های شما بیشتر است و دوست دارید دستگاهی همه کاره داشته باشید می‌توانید در گروه ‌‌Pocket PC گزینه مناسبی را بیابید. البته ‌‌Palm نیز مدل‌های جدیدی به بازار ارائه داده‌است که با ‌‌Pocket PC رقابت می‌کند.