X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1385

 

ویروس جدید تلفن همراه به رایانه‌ها نیز سرایت می‌کند
تهران،خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪
کارشناسان رایانه‌ای در مورد شناسایی نخستین ویروس تلفن همراه خبر می‌دهند که می‌تواند از گوشی تلفن به رایانه کاربران راه پیدا کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی "نیوزفکتور"، ویروس جدید با نام
"کاردترپ.ای" (‪ (Cardtrap.A‬همانند سایر ویروسهای تلفن همراه شناسایی شده از جمله "کبیر"(‪ ،(Cabir‬گوشی‌های استفاده‌کننده از سیستم عامل "سیمبیان" را هدف قرار می‌دهد و دارای قابلیت انتقال از یک گوشی به گوشی دیگر با استفاده از سامانه "بلوتوث" است.

مهمترین تفاوت ویروس "کاردترپ.ای" با سایر ویروسهای شناخته شده گوشی‌های تلفن همراه ، قابلیت انتقال آن به رایانه‌های شخصی کاربران است.

این ویروس دو کرم اینترنتی با نامهای "‪ "win32.pafobot.z‬و نیز "‪ ،"Win32/Rays‬ویژه آلوده کردن رایانه‌های شخصی را در حافظه گوشی تلفن همراه ذخیره کرده که در صورت اقدام کاربر برای انتقال اطلاعات از تلفن همراه به رایانه، این کرمهای رایانه‌ای نیز از تلفن همراه به رایانه منتقل شده و آن را آلوده می‌کنند.

ویروس "کاردترپ.ای" علاوه بر انتقال دو کرم رایانه‌ای یاد شده به رایانه‌ها، نرم‌افزارهای کاربردی موجود در تلفن همراه را نیز دستکاری کرده و آنها را از فعالیت صحیح باز می‌دارد.

به گفته کارشناسان شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای ضد ویروس
"اف-سکیور"، به نظر می‌رسد نگارنده این ویروس در اصل با هدف آلوده کردن رایانه‌های کاربران اقدام به نگارش ویروس خود کرده است به طوری که ابتدا کاربر متوجه آلوده شدن گوشی خود می‌شود و سپس طبق معمول تلاش می‌کند با قرار دادن کارت حافظه گوشی خود در رایانه، به کمک نرم‌افزارهای رایانه‌ای ویروس موجود در حافظه تلفن همراه خود را پاک کند، اما اتصال تلفن به رایانه سبب انتقال دو کرم مذکور به رایانه شده که در نهایت علاوه بر گوشی ، رایانه کاربر نیز آلوده می‌شود.

ویروس رایانه‌ای "کاردترپ.ای" گوشی‌های استفاده‌کننده از سری ششم از سیستم‌عامل "سیمبیان"، از جمله گوشی‌های "نوکیا"، "زیمنس" و "پاناسونیک" را هدف قرار می‌دهد.

کارشناسان "اف-سکیور" عقیده دارند از آنجا که ویروس "کاردترپ.ای" تنها از راه قرار دادن کارت حافظه گوشی در دستگاه حافظه خوان به رایانه منتقل می‌شود، چندان خطرناک نیست، اما ظهور آن می‌تواند نشانه تولد نسل جدیدی از ویروسهای رایانه‌ای باشد که قادر خواهند بود از طریق کارتهای حافظه، سامانه بلوتوث و یا سامانه ارتباطی "یو اس بی" از تلفن همراه به رایانه و یا بالعکس منتقل شده و دردسرهای زیادی را برای کاربران ایجاد کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ویروس "کاردترپ.ای" احتمالا نخستین بار از یک پایگاه اینترنتی که به ارایه رایگان بازی‌های ویژه گوشی‌های تلفن همراه می‌پردازد، به تلفن‌های همراه راه یافته است.