X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 22 فروردین‌ماه سال 1385

 

 

 

سه شرکت بزرگ نوکیا، موتورولا و اینتل به منظور ترویج استاندارد و فناوری DVB-H برای پخش تلویزیونی روی تلفن همراه، متحد خواهد شد.


شرکت غول تلفن همراه، نوکیا، اعلام کرده است که در راستای ترویج استاندارد فناوری DVB-H برای تلویزیون همراه، با دو شرکت موتورولا و اینتل متحد خواهد شد.

مجموعه این شرکت‌ها، که «اتحاد تلویزیون دیجیتالی همراه» نام گرفته است، با هدف ترویج استانداردهای باز برای پخش برنامه‌های تلویزیونی روی گوشی تلفن همراه تشکیل شده و بیشتر به بازار آمریکای شمالی را توجه دارد.

DVB-H یک فناوری استاندارد پخش (broadcast) است که برای ارسال ویدئو جریانی به دستگاه‌های موبایل (تلفن همراه و کامپیوترهای دست‌گرفتنی) به کار می‌رود. به عبارت دیگر، زمینه مشترک فعالیت این شرکت‌های سازنده ادوات همراه امکان می‌دهد با تشکیل چنین شراکتی سرویس‌دهنده‌های واسط از میان حذف شده و مصرف‌کننده مستقیماً از خود سازنده محتوا را دریافت کند.

اتحاد تلویزیون دیجیتالی همراه اعلام کرده است که بیش از 10 شبکه DVB-H آزمایشی در کشورهای مختلف، از جمله استرالیا، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلستان، و ایالات متحده در راه هستند یا به مرحله اجرا گذاشته شده‌اند. انتظار می‌رود زیرساخت‌های DVB-H برای استفاده در بازار مهمتر آمریکا، تا سال 2007 آماده شوند.

DVB-H رقیب فناوری بی‌سیم شرکت Qualcomm به نام MediaFlo و همچنین فناوری «پخش صوت دیجیتال» (DAB) است. فناوری DAB نیز مانند DVB-H هنوز مراحل آزمایشی خود را طی می‌کند.